"Áldjad lelkem az Urat !”

Zsoltárok 103:1
Vissza az Iratokhoz                               

 Hálaadásra buzdíthatok mást, egymást, de magamat is. Melyiket könnyebb, helyesebb gyakorolni? Kétségtelen másokat lelkesíteni, buzdítani mindig könyebb. Erre is alkalmazható az ismert szlogen:” Fogjuk meg és vigyétek!” Ha rangsorolni kell a feladatot, meggyõzõdésem, hogy elsõsorban önmagam kell hálaadásra buzdítanom.
    Úgy látszik Dávid is eljutott erre a felismerésre. A 103. zsoltárban a következõt írja: “Áldjad lelkem az Urat, és egész bensõm az Õ szent nevét!” Fontos, hogy Isten népe egészen hálás legyen, de legalább ilyen fontos, hogy én is bent álljak a sorban!
    Isten szeretõ gondviselésének áldásait, ajándékait mindnyájan élvezzük. A testi és lelki javak, a sokféle áldás nemcsak naponta, hanem pillanatról-pillanatra árad életünkre, -életünkbe. Ezek között én is ott vagyok és ezért személyesen is hálára kötelezett vagyok. Egész egyszerûen fogalmazva: amit én kapok, azért én vagyok hálára kötelezett! Mások helyett nem adhatok hálát!
    Jó példa erre a tíz bélpoklos esete. A tíz közül csak egy tért vissza hálát adni. Az Úr Jézus hiányolta a kilenc elmaradását. Meg is kérdezte: ”Hát a kilenc hol van?”- Jézus igényt tart a hálára.
    Ha egy hálaadó napon - ünnepen - húszan, százan, vagy többen is együtt vannak, a jelenlévõk mindegyike, - azok akik a szószéken állnak, vagy a padokban ülnek, - bizonyságot tesznek, énekelnek, zenélnek; ki-ki csak maga helyett adhat hálát. Fontos lenne erre lehetõséget is biztosítani. A napjainkban gyakorolt hálaadónapokon - látásom szerint - két vonatkozásban biztosítjuk is a lehetõséget minden jelenlévõnek, hogy személyesen is bekapcsolódhassék a hálaadásba. A hálaadó éneklésbe, Isten magasztalására minden jelenlévõ személyesen bekapcsolódhat. A hálaadás vonatkozásában is adott a lehetõség mindenki számára. Leginkább az ünnepi alkalom végén, amikor a tányért körüladják, az Úr oltárára szánt összeget mindenki az oltárra teheti. Csupán a szavakban történõ hálaimádság vonatkozásában van probléma. Leginkább felkérünk néhány jelenlévõt hálaimára, akik úgymond mindnyájunk nevében állnak az Úr elé hálaimájukkal. Vajon nem az lenne-e a helyes, ha a felkértek imája elõtt biztosítanánk mindenki számára néhány percnyi idõt, hogy csendben, mindenki szavakban is odahelyezhesse hálaáldozatát az Úr elé? Úgy gondolom fontos lenne erre odafigyelni és erre lehetõséget biztosítani. Úgy gondolom, ezek az évenként ismétlõdõ ünnepek így válhatnának az Úr elõtt is kedves alkalmakká.
    Végül vessünk fel néhány kérdést és próbáljunk azokra becsületes választ adni az Úr elõtt: hálás vagyok-e az Úrtól kapott javakért, áldásokért? Hálára kötelezettnek érzem-e magam? Van e bensõmben hálaérzet, ajkamon hálaima, magasztalás? Milyen gyakorisággal adok hálát? Évente egyszer, néha-néha, amikor eszembe jut? Isten gyermekei életében minden nap hálaadó nap ! Ha eddig nem így volt, segítsen az Úr, hogy legalább mától így legyen.
    E néhány gondolat elolvasása után, ha megteheted dúdold el a következõ jól ismert ének elsõ versét: ”Dícsérd az Urat én lelkem, dícsérjed Õt hálatelten, minden helyen és mindenütt, az Alkotót és Üdvözítõt…” HH:466

                    Nagy Zsigmond 


Vissza - Home                                                            ugrás a lap tetejére